Menu

Statystycznie głównie reportaże

Prawdopodobnie najdłużej działający i najbogatszy w recenzje polski blog literacki o reportażach i czasami innych książkach.

Przez drogi i bezdroża

rbuciak

źródło: Wydawnictwo CzarnePrzedwczoraj zadałem koledze z pracy trudne pytanie z zakresu filozofii praktycznej. Brzmi ono: Co to jest droga? Odpowiedzi szukałem w Internecie, ale nie zadowoliła mnie ani definicja stosowana w statystyce, ani ta znajdująca się w Prawie o ruchu drogowym, ani posiłkowanie się językiem angielskim. Wszystkie definicje sprowadzały się do tautologii, więc pozostaję w niewiedzy. Tymczasem przeczytałem książkę, w której drogi są obok ludzi głównymi bohaterami.

Peter Hessler mieszkał w Chinach od 1996 do 2007 roku. Dzięki znakomitej znajomości języka był w stanie swobodnie porozumieć się ze zwykłymi mieszkańcami najludniejszego kraju świata. Owocem pracy dziennikarza na dalekim wschodzie są cztery książki, z których jedynie druga i trzecia zostały wydane w Polsce. "Przez drogi i bezdroża" to zbiór reportaży łączących się w trzy cykle. Pierwszy dotyczy podróży samochodowych wzdłuż konstrukcji nazywanej Wielkim Murem. Drugi cykl opisuje przemiany na wsi leżącej niedaleko Pekinu, gdzie w kilka lat gospodarka zmieniła się z rolniczej na turystyczną. Ostatni zbiór dotyczy rozwoju przemysłowego w południowych Chinach. Te tematy wiążą się ze sobą na tyle nieznacznie, że gdyby całość została wydana w postaci trzech książek to nawet byłoby lepiej.

Czytanie pierwszej części książki stanowiło dla mnie udrękę. Autor poznawał bohaterów na kilka godzin. Nie mógł więc opisać ich życia inaczej niż powierzchownie i wyrywkowo. Rozmowy prowadzone przez dziennikarza często urywają się w momencie, gdy czytelnik spodziewa się zawiązania akcji. Sporo miejsca zajmują opisy na granicy przechwałek dotyczące samochodów i ich parametrów technicznych. Pierwszą część książki ratują jedynie opisy przyrody i muru. Na ich podstawie łatwo można sobie wyobrazić zmieniający się krajobraz i znaczenie strategiczne od zielonych, niezwykle ważnych okolic Pekinu przez góry i wyżyny Shanxi do niezbyt silnie chronionych pustyń w prowincji Gansu.

Drugą i trzecią część książki czyta się znacznie lepiej. Wynika to moim zdaniem ze skupienia akcji na życiu konkretnych ludzi - rodziny mieszkającej w cieniu Wielkiego Muru oraz pracowników fabryki plastikowych kółek do biustonoszy. Dla niedowierzających - nie pomyliłem się. W Chinach fabryki specjalizują się nawet w produkcji takich detali. W "Przez drogi i bezdroża" najbardziej zafascynowały mnie opisy przemian współcześnie zachodzących na wsi i w małych miastach. Przeistoczeniu ulegają zachowania i styl życia ludzi oraz krajobraz. Głodujące dawniej dzieci tyją, coraz mniej osób odwiedza cmentarze, gruntowe drogi pokrywa się asfaltem, zaś na miejscu gór pojawiają się fabryki. Nie wszystkim się to pewnie spodoba, ale Peter Hessler podziela moją i Chińczyków fascynację liczbami. Z lubością zapisał i przytoczył w książce dane, które uzmysławiają skalę przemian. To są nie tylko kilometry dróg i liczba zatrudnionych w fabrykach ludzi, ale także ich zarobki i czas pracy pokazujące realny poziom możliwości chińskiego społeczeństwa.

W książce nie ma zdjęć, ale fotografii z Chin jest w Internecie mnóstwo. Za to każda z części zaopatrzona została w rewelacyjne, niezwykle przydatne podczas czytania mapy. Dla miłośników kartografii jest też mający kilkanaście stron wątek o chińskich mapach od starożytności do dzisiaj.

"Przez drogi i bezdroża" to wartościowa książka, bo w przyjemnym stylu, w prostych słowach przybliża trudny temat przemian gospodarczych w Chinach. Pierwszą część książki polecam jednak pominąć. Moja ocena: 3,5/5.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość *.chi.clearwire-wmx.net

    W Polsce wydano jeszcze Kości wróżebne. Ostatnia jego książka wyszła dopiero w tym roku, wiec na tłumaczenie jeszcze poczekamy. Ciekawe czy Czarne pokusi się o wydanie całej jego trylogii, z tym ze prawa do drugiej cześci ma własnie Świat Ksiązki

  • rbuciak

    Masz rację. "Kości wróżebne" zostały wydane w 2009 roku. Nie sprawdziłem, mój błąd. Poprawiam.

© Statystycznie głównie reportaże
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci