Menu

Statystycznie głównie reportaże

Prawdopodobnie najdłużej działający i najbogatszy w recenzje polski blog literacki o reportażach i czasami innych książkach.

Nominacje do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2014 rok

rbuciak

logo_nagrody

Dzisiaj ogłoszono listę dziesięciu książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2014 rok. To był rok bardzo dobry dla krajowego reportażu i widać to na liście nominowanych tytułów. Aż 7 z nich jest autorstwa Polaków! Nominowane lektury w kolejności alfabetycznej:

1. Angole, Ewa Winnicka, Wydawnictwo Czarne.
2. Beksińscy. Portret podwójny, Magdalena Grzebałkowska, Wydawnictwo Znak.
3. Czasy secondhand, Swietłana Aleksijewicz, przeł. Jerzy Czech, Wydawnictwo Czarne.
4. Cudowna, Piotr Nesterowicz, wyd. Dowody na Istnienie.
5. Najlepsze buty na świecie, Michał Olszewski, Wydawnictwo Czarne.
6. Krótki przystanek w drodze z Auschwitz, Göran Rosenberg, przeł. Mariusz Kalinowski, Wydawnictwo Czarne.
7. Oczy zasypane piaskiem, Paweł Smoleński, Wydawnictwo Czarne.
8. Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii, Drauzio Varella, przeł. Michał Lipszyc, Wydawnictwo Czarne.
9. Tańczące niedźwiedzie, Witold Szabłowski, Wydawnictwo Agora.
10. Życie to za mało, Iza Michalewicz, Wydawnictwo Zwierciadło.

Powróciła dominacja Wydawnictwa Czarne - 6 z 10 książek wydano w Wołowcu. Oznacza to, że jeden z ich autorów ma pewne miejsce w finale. Spośród 10 tytułów przeczytałem 4, co uważam na nie najgorszy wynik przy 11 przeczytanych reportażach, które ukazały się w ubiegłym roku. Czekają na mnie 3 kolejne, więc myślę, że perspektywy mam dobre. Na liście zaskakuje mnie obecność Swietłany Aleksijewicz. To jest 4 książka Białorusinki wydana po polsku i każda z nich posiada identyczną stylizację. Bardzo się cieszę, że na liście nominowanych znalazło się Życie to za mało. Jak dla mnie to czarny koń tych zawodów. Warto zwrócić uwagę, że w dziesiątce znalazła się książka wydana przez Dowody na Istnienie. Nominacja tuż po starcie zapowiada, że za rok może być jeszcze ciekawiej.

Na koniec najważniejsze pytanie. Czy w tym roku wygra Polka albo Polak? Dowiemy się w maju.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [viator] *.piekary.net

  Mam wątpliwości co do Olszewskiego. "Najlepsze buty na świecie" to zbiór reportaży, które ukazały się wcześniej w prasie.
  Z zagranicznych reportaży, to żałuję że nie znalazł się w dziesiątce "Słuszny opór" Petera Harrisa.

 • rbuciak

  "ukazały się wcześniej w prasie" - nie pierwszy taki przypadek i nie jedyny w tym roku. Jest jeszcze "Życie to za mało" Izy Michalewicz. Z lat ubiegłych można wspomnieć choćby o "Bolało jeszcze bardziej" Lidii Ostałowskiej.

 • Gość: [Wokół faktu] *.dynamic.chello.pl

  A ja z kolei jestem przekonana, że w przyszłym roku na tej liście znajdzie się "Było piekło, teraz będzie niebo" Ireny Morawskiej :-) wokolfaktu.pl/bylo-pieklo-teraz-bedzie-niebo-ireny-morawskiej-przenikliwe-reportaze-o-polsce-co-to-sie-upila-demokracja/

 • rbuciak

  Książka Ireny Morawskiej to wznowienie. Co prawda dobór i układ reportaży zmienił się w porównaniu z wydaniem z lat 90-tych, ale skoro tytuł jest ten sam, to jury będzie miało nie lada kłopot z dopuszczeniem "Było piekło, teraz będzie niebo" do konkursu.

© Statystycznie głównie reportaże
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci