Menu

Statystycznie głównie reportaże

Prawdopodobnie najdłużej działający i najbogatszy w recenzje polski blog literacki o reportażach i czasami innych książkach.

Głód

rbuciak

Głód - okładka

Co siódmy człowiek głoduje. Tą smutną prawdą postanowił zająć się argentyński pisarz Martin Caparrós. Jego książka nosząca tytuł „Głód” wielokrotnie wprawia z zakłopotanie.

Tytułowy „Głód” autor bada i opisuje na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, opisuje dramaty pojedynczych głodujących z różnych części świata. W tym celu odwiedza pustynny Niger, rolnicze Indie, slumsy Bangladeszu, wojujący Sudan Południowy, wysprzedawany Madagaskar, otyłych Amerykanów i grzebiących w śmieciach Argentyńczyków. W ten sposób ukazuje różnorodność cierpień w biednych krajach. W każdym z odwiedzonych państw rozmawia z kilkoma osobami różnej płci i wieku, każdemu poświęci kilka lub kilkanaście stron. Mam poczucie, że gdyby tych historii było pięć razy mniej, to przekaz byłby równie wymowny.

Po drugie, Martin Caparrós szuka przyczyn głodu. Stara się wyjaśnić dlaczego przy globalnej nadprodukcji żywności aż miliard ludzi nie stać na zakup lub wyprodukowanie sobie wystarczającej do życia ilości jedzenia. Bardzo pouczającą lekcją na ten temat jest wizyta na giełdzie rolnej w Chicago. Te 30 stron książki uważam na najważniejsze.

Po trzecie, autor stawia mnóstwo pytań etyczno-egzystencjalnych o naturę nierówności, chciwości, metod pracy organizacji humanitarnych itd. Gdyby te rozważania zajmowały kilka stron wstępu i kilkanaście zakończenia, to przekaz byłby silny. Niestety rozważania pisarza zajmują kilkaset stron, co mnie okropnie nudziło.

Dawno nie czytałem książki, która działałaby na mnie tak usypiająco. Gdyby „Głód” zawierał 200 stron konkretnych informacji, to byłby napisany jasno i klarownie. Niestety oprócz konkretu jest 500 stron powtarzających się historii, rozmyślań o nie wiadomo do końca czym, a co najgorsze także dialogów autora z samym sobą. Rozmowy z głodującymi z całego świata są sztampowe i poza detalami niewiele się od siebie różnią. Dobrze chociaż, że te detale są. Opisy osób, miejsc, domów, poletek itd. Pozwalają wyobrazić sobie te odległe miejsca. Mnóstwo zbędnych słów pokazuje jednak, że wyraźnie autorowi brakuje doświadczenia z pracy w gazecie.

Teoretycznie książka jest o „Głodzie”, ale przy okazji poznajemy bóle dziesiątek osób, które z tematem mają tyle wspólnego, że współwystępują. W książce zostały opisane chyba wszystkie możliwe formy przemocy domowej. Wszystko jest ze sobą wymieszane, więc gdyby nie tytuł, który jest osią rozważań, to można by się poważnie zastanawiać, o czym jest książka.

Martin Caparrós nie ukrywa swoich poglądów. Cytuje wielu lewicowych myślicieli z ostatnich 200 lat. Z tekstu pobrzmiewa pragnienie rewolucji społecznej, która nie ma szans się ziścić. Miłośnicy książek katastroficznych powinni być czuć satysfakcję, bo pisarz przewiduje czarną przyszłość.

Wielka szkoda, że „Głód” nie zawiera mapy świata z zaznaczonymi miejscami opisanymi w książce. O ile Buenos Aires nie trudno umiejscowić, to nazwy wiosek w Afryce stanowią dużo większe wyzwanie.

Nie polecam czytać całej książki. Z każdej części warto wybrać jeden lub dwa podrozdziały. Moja ocena: 2,5/5.

© Statystycznie głównie reportaże
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci