Menu

Statystycznie głównie reportaże

Prawdopodobnie najdłużej działający i najbogatszy w recenzje polski blog literacki o reportażach i czasami innych książkach.

Refleksje po Warszawskich Targach Książki

rbuciak

logo nagrody im. Ryszarda Kapiścińskiego

W ostatnią niedzielę zakończyły się Warszawskie Targi Książki, podczas których poznaliśmy zwycięzcę VIII edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Ku zaskoczeniu wielu czytelników wygrała książka Rana Dasgupty „Dehli”. Książkę mam i przeczytam ją w lipcu. Tymczasem chciałbym się podzielić kilkoma celnymi uwagami i spostrzeżeniami, które nabyłem podczas targów.

Największą publiczność podczas spotkań autorskich w ramach dnia reportażu zgromadził Ed Vulliamy. Może to przez godzinę spotkania w trakcie największego oblężenia stadionu narodowego czytelnikami? Może jednak przez proste wyrażanie ważnych myśli. Jako kluczowe w wypowiedzi pisarza zapamiętałem, że obecnie największym problemem Europy jest powstrzymanie rozlewającej się mowy nienawiści. Z historii wiemy, że wzbierająca fala prowadzi do wojen, ale w czasach Internetu potrzebujemy nowych narzędzi do stawiania tam.

Ten wątek poruszyłem w kuluarach w rozmowie z Maciejem Zarembą Bielawskim. Mieszkający w Szwecji reporter zgodził się z diagnozą. Doszliśmy do wniosku, że nadszedł czas, aby reporterzy zajęli się tematem budowania struktur państwa. Ta propozycja stoi bardzo daleko od reportażu podróżniczego. Dużo bliżej jej do interwencyjnego reportażu społecznego, choć jest jej drugą stroną medalu. Wiemy bardzo dużo o tym, jak państwo może nie działać. Za to bardzo mało wiemy, jak i dlaczego państwo działa dobrze. Wiemy, że państwo można zniszczyć mową nienawiści w 5 lat, ale budowa państwa zajmuje sto albo dwieście.

W tym miejscu możemy wrócić do Rany Dasgupty, który woli rozmawiać z bogatymi niż biednymi. To bogaci tworzą struktury państw i może to właśnie w bogatych państwach oraz klasie wyższej i średniej trzeba teraz szukać tematów na reportaże.

© Statystycznie głównie reportaże
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci