Menu

Statystycznie głównie reportaże

Prawdopodobnie najdłużej działający i najbogatszy w recenzje polski blog literacki o reportażach i czasami innych książkach.

Kto odzyska Plac Defilad?

rbuciak

Kto odzyska Plac Defilad? - okładka

Pusta przestrzeń w środku miasta to jednocześnie ciężar, wyzwanie, jak i szansa. Warszawa od prawie 30 lat próbuje trwale zagospodarować Plac Defilad. Historię miejsca i pomysły na przyszłość obejmuje książka „Kto odzyska Plac Defilad?” pod redakcją Tomasza Fudali wydana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Publikacja podsumowuje wydarzenia związane z festiwalem Warszawa w Budowie 9, który odbył się na jesieni 2017 roku. Zawiera więc opisy wystaw, wywiady z ważnymi partnerami i analizy przygotowane z okazji wydarzeń. Omówione badania były prowadzone z perspektywy architektonicznej, historycznej, antropologicznej i socjologicznej.

Niestety zawartość książki odebrałem jako nierówną. Obok ważnych i inspirujących tekstów znajdują się też przypadkowe i nieistotne. Olbrzymim niedociągnięciem jest dla mnie lakoniczne potraktowanie wystaw. Chętnie poznałbym szczegóły analizy placów stolicy, więc skrót na pół strony pozostawia mnie w dużym niedosycie. Analiza historyczna ma sporą wartość poznawczą, bo została porządnie przygotowana. Zobrazowane przykładów partnerstw lokalnych i propozycja takowego dla Placu Defilad to przydatne działanie, także dla innych miejsc w Warszawie, a nawet całym kraju. Jednak postawione obok nich rozważania nad znaczeniem słowem „kompleks” wypadają blado i nieciekawie. Kończące książkę wywiady zawierają wiele wartościowych myśli. Dowiadujemy się, jakie są najważniejsze wyzwania dotyczące administrowania planowaniem przestrzeni w mieście, jakie mieszkańcy mają marzenia związane z wyglądem i życiem placu oraz jak działa wspólne zarządzanie publicznym zasobem przez urząd i biznes.

Zbiory tekstów różnych autorów z natury cechują się zróżnicowaniem stylów i poziomów trudności. Jednak „Kto odzyska plac defilad?” może uchodzić za wyjątek. Wszystkie analizy i wywiady zawierają sporo rzadko używanych słów, fachową terminologią, a nawet neologizmy. Podobnie jest na poziomie semantycznym – licznie występują nowe znaczenia słów i powiązania miedzy nimi. To sprawia, że książka należy to literatury specjalistycznej. Jej odczytanie jest możliwe tylko dzięki znajomości dość szerokiego zasobu wiedzy urbanistycznej i z dziedzin pokrewnych.

Warto bliżej przyjrzeć się stronie graficznej książki, gdyż zawiera wiele fotografii, planów i schematów. Zdjęcia z dawnych lat pokazują cały plac z lotu ptaka, oficjalne uroczystości PRL-u i pamiątkowe sceny prywatne. Ich wybór dość dobrze i skrótowo przedstawia historię omawianego obszaru. Z kolei ujęcia wykonane w ostatnim czasie zaskakują skupieniem na detalach, które nie oddają współczesnego życia miejsca. Plany urbanistyczne zarówno Placu Defilad, jak i innych miejsc są przedstawione w formacie miniatur. Mocno utrudnia to czytanie zawartych w nich koncepcji, co ogranicza możliwość czerpania z nich wiedzy. W takich książkach warto poświęcić stronie graficznej dużo uwagi, czego w tym przypadku częściowo zabrakło.

Czy książka pomoże skierować zmiany dokonujące się na placu na lepsze tory? Obawiam się, że w niewielkim stopniu ze względu na hermetyczność treści. Dlatego polecam „Kto odzyska Plac Defilad?” jedynie osobom zaangażowanym w procesy zmian w przestrzeni. Moja ocena: 3/5.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • orfeus82

    Z chęcią sięgnę po tę książkę, współczesna Warszawa jest mi bardzo bliska :)

© Statystycznie głównie reportaże
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci